Jak korzystać z materiałów udostępnianych przez CKE (w 2023 roku)?

Matura

17 kwietnia 2023

Choć podczas przygotowań do matury z biologii największe znaczenie mają dla Ciebie informacje z licealnych podręczników i wysokiej jakości kursów, koniecznie zaglądaj również na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. CKE odpowiada za przeprowadzenie egzaminu maturalnego - a to oznacza, że zadania, które będziesz rozwiązywać i klucz odpowiedzi, na podstawie którego będziesz oceniany/oceniana są przygotowywane właśnie przez tę instytucję. Sprawdźmy zatem, czego możesz dowiedzieć się u samego źródła!

Informatory maturalne - jak korzystać?

Po pierwsze - informator ogólny

Istnieją dwa rodzaje informatorów maturalnych. Pierwszy (tzw. Część ogólna informatora) to ogólne opracowanie, zawierające m.in. listę dostępnych do zdawania przedmiotów, kalendarz (wskazujący, kiedy CKE publikuje np. listę zagadnień na egzamin ustny z jęz. polskiego czy też harmonogram egzaminów), informacje o warunkach, które trzeba spełnić, aby zdać - albo uzyskać zwolnienie (np. na podstawie olimpiad przedmiotowych) itp.

Bardzo ważną część tego opracowania stanowi też opis warunków egzaminu dla absolwentów szkół ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki niemu np. osoby z zespołem Aspergera, niesłyszące lub niedowidzące mogą sprawdzić, jakie udogodnienia przysługują im podczas matury.

Do czego jeszcze przydaje się ogólny informator? Znalazły się w nim opisy procedury odwołania od wyniku matury (jeśli zdający uzna, że liczba punktów uzyskana przez niego została zaniżona) oraz procedury unieważnienia egzaminu (co może się zdarzyć, gdy naruszone zostaną przepisy, np. dojdzie do wycieku treści arkusza przed egzaminem).

Po drugie - informatory o konkretnych przedmiotach

Oprócz części ogólnej informatora, na stronie CKE znajdziesz także szczegółowe informatory o konkretnych przedmiotach. Składają się one z opisu egzaminu i wielu przykładowych zadań wraz z wzorcowymi rozwiązaniami. Jeśli jeszcze nie zaglądałeś/ nie zaglądałaś do tego pliku, zachęcam Cię, aby zrobić to w formie dodatkowego treningu przed maturą, ponieważ zestaw dostępnych w nim zadań jest naprawdę obszerny (np. w informatorze z biologii zajmuje on niemal 90 stron!).

To jednak nie wszystko - z informatora dowiesz się też, ile zadań każdego rodzaju (zamkniętych i otwartych) znajdzie się w arkuszu i ile punktów możesz za nie uzyskać.

I jeszcze jedna ważna wskazówka. Z naszych webinarów oraz kursów maturalnych Medream pamiętasz zapewne, że w poleceniach do zadań szczególnie ważne są tzw. czasowniki operacyjne, np. podaj, wymień, podkreśl, zaznacz, udowodnij albo uzasadnij. W Kursie praktycznym z biologii w każdym zadaniu zwracam szczególną uwagę na to, jakiego rodzaju odpowiedzi oczekują egzaminatorzy, gdy używają konkretnego polecenia. Najważniejsze informacje o tym, co powinno, a co nie powinno znaleźć się w odpowiedzi, CKE zamieszcza właśnie w… informatorze z biologii!

Oczywiście nie ma sensu uczyć się na pamięć tabeli czasowników operacyjnych - umiejętność rozwiązywania zadań trzeba wyćwiczyć w praktyce - ale warto pamiętać, że jest ona punktem wyjścia dla każdej dobrze zdanej matury :)

Pełna lista dostępnych informatorów.

Stare arkusze maturalne z biologii - gdzie szukać

Po trzecie - arkusze maturalne z poprzednich lat

To jedne z najbardziej poszukiwanych materiałów. W chwili pisania tego artykułu na stronie internetowej CKE można znaleźć arkusze maturalne z biologii od roku 2015 do roku 2022. W każdym zestawie oprócz "czystego" arkusza znajdziesz również informacje na temat zasad, według których poszczególne zadania były oceniane.

Ćwicząc rozwiązywanie arkuszy pamiętaj, że od czasu przeprowadzenia tamtych egzaminów wymagania maturalne uległy pewnym zmianom i niektórych zagadnień dziś nie spotkasz już na egzaminie. Mimo to - im więcej treningu, tym lepiej :)

Arkusze z poprzednich lat znajdziesz pod tym linkiem.

Dodatkowe materiały CKE na maturę z biologii

Po czwarte - materiały dodatkowe od CKE

Z myślą o maturzystach przygotowujących się do egzaminu rozszerzonego z biologii oraz ich nauczycielach, CKE przygotowała materiały dodatkowe. W czasie pisania tego artykułu na stronie internetowej Komisji dostępne były:

  • PDF z wprowadzeniem do analizy statystycznej z biologii - z wieloma przykładami. W pliku znalazły się również wybrane zadania z arkuszy maturalnych i informatora CKE, dotyczące analizy statystycznej. Dodatkowo, na początku znajdziesz naprawdę przystępny przegląd teorii.

  • Filmy, scenariusze i prezentacje. Obecnie CKE udostępnia siedem filmów, wyjaśniających m.in. takie tematy, jak różnice między próbą badawczą i próbą kontrolną, czy adaptacja organizmu do nowego środowiska. Zachęcam Cię do obejrzenia przede wszystkim dwóch ostatnich prezentacji - jedna dotyczy związków logicznych pomiędzy elementami odpowiedzi na zadania maturalne, a druga - czasowników operacyjnych w poleceniach.


Tutaj znajdziesz materiały dodatkowe do matury z biologii na stronie CKE.

---

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)

Następny artykuł

Logowanie / Rejestracja


Witaj

Wpisz swoje hasło:

Dołącz do nas

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zakup materiałów z biologii.
Wierzymy, że kursy Pauliny pomogą Ci w nauce i pomyślnym zdaniu egzaminów :)
Mimo, że sklep był przygotowany na bardzo dużą liczbę kupujących to zainteresowanie kursami było tak duże, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zamówienia zostały złożone poprawnie natomiast z powodu dużego obciążenia sklep wystawił niektóre faktury z błędem.
Nie musisz się tym przejmować ponieważ nie wymaga to od Ciebie żadnych dodatkowych dopłat. Natomiast zależy nam na przejrzystości i w związku z tym w przesyłamy fakturę korygującą i prosimy o potwierdzenie ich odebrania przez kliknięcie poniższego przycisku:

Wprowadziliśmy zmiany w regulaminie i polityce prywatności