Jak szybko powtórzyć materiał do matury?

Matura

05 kwietnia 2023

Czasu do matury z biologii coraz mniej... Z własnego doświadczenia wiem, że to właśnie jest moment, w którym maturzyści zadają sobie pytanie: co mogę zrobić teraz, na miesiąc przed maturą, żeby pójść na egzamin z "czystym sumieniem"? Cztery tygodnie to niewiele czasu na naukę, ale bardzo wiele czasu na mądrze zaplanowane powtórki. Zatem - do dzieła!

Powtarzanie materiału na maturę z biologii

Czy szybkie powtórzenie materiału do matury jest w ogóle możliwe?

Jasne, że tak! W najlepszej sytuacji są teraz maturzyści, którzy systematycznie przygotowywali się do egzaminu z biologii i faktycznie zostało im jedynie powtarzanie materiału. Jednak nawet jeśli czujesz, że w jakichś tematach brakuje Ci jeszcze wiedzy - masz możliwość, aby te braki uzupełnić. Pamiętaj tylko o najważniejszej zasadzie:

Zamiast się stresować i panikować - działaj!

Odrobinkę mobilizującego stresu zostaw sobie na sam dzień egzaminu, ponieważ wtedy faktycznie może on zmotywować Twój mózg do wydajniejszej pracy. Jednak teraz, na miesiąc przed maturą z biologii, stres jedynie "zżerałby" pokłady Twojej energii. Zamiast tego ułóż sobie plan działania. To najlepsze, co możesz zrobić, ponieważ dzięki działaniu zyskujesz poczucie sprawczości. Widzisz i wiesz, że na wiele rzeczy masz w tej chwili wpływ!

A po kilka dodatkowych wskazówek na temat opanowywania stresu zajrzyj do artykułu: Zapanuj nad stresem na maturze (i nie tylko)

Szybkie powtórki przed maturą - metody

Przechodzimy do działania - tylko jak?

Oto kilka wskazówek ode mnie. Pomogą Ci one "przekłuć ten balon" i dobrze wykorzystać czas pozostały do egzaminów maturalnych.

Zrób listę swoich “słabszych tematów”

To bardzo ważne, ponieważ każdy z nas ma takie zagadnienia, w których czuje się mocniejszy - i takie, które podczas nauki w liceum sprawiały mu zdecydowanie więcej trudności. Zamiast więc zostawiać problematyczne albo nielubiane działy na koniec, zacznij właśnie od nich! Od razu poczujesz się lepiej, bo świadomość, że doszlifowałeś / doszlifowałaś ewentualne braki, doda Ci skrzydeł. Identyczna zasada przydaje się również w pracy zawodowej! Słynny amerykański szkoleniowiec z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu Brian Tracy napisał o tej metodzie książkę zatytułowaną... "Zjedz tę żabę". I wszystko jasne, prawda? :)

Z czego uczyć się przy nadrabianiu braków? Tu liczą się Twoje indywidualne upodobania - ważne jednak, aby były to materiały solidnie przygotowane. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Kursu teoretycznego z biologii maturalnej, może to dobry moment na zakup wybranego modułu / modułów?

Jak najwięcej trenuj z arkuszami z ubiegłych lat

Czasem zdarza się tak, że właściwie nie wiesz, które tematy są dla Ciebie potencjalnie większym wyzwaniem na maturze. Albo odkryjesz ten fakt dopiero w praktyce, czyli podczas rozwiązywania zadań z arkuszy. A skoro tak - lepiej wytropić swoje słabsze strony w ramach treningu przed egzaminem, niż podczas samego egzaminu.

Zawsze powtarzam, że matura z biologii to dwa elementy: biologia i matura. Rozwiązywanie arkuszy - najlepiej z prawdziwych i próbnych matur z poprzednich lat - jest świetnym sprawdzianem wiedzy, treningiem umiejętności, ale także sprawdzianem, co już wiesz, a co jeszcze musisz powtórzyć i ugruntować.

Ułóż harmonogram powtórek

Jeśli wiesz, że masz jeszcze jakieś braki teoretyczne i samo rozwiązywanie arkuszy Ci nie wystarczy, ułóż plan powtórek. Nie korzystasz jeszcze z podobnego narzędzia? Przygotuj je teraz - to nie jest trudne:

  • Oblicz, ile dni zostało do matury.

  • Odejmij od tej liczby 3 lub 4 dni - to będzie Twój "bufor czasowy", czyli zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje.

  • Następnie spisz listę tematów absolutnie niezbędnych do powtórzenia (możesz skorzystać przy tym z listy wymagań maturalnych CKE). Dzięki temu oszacujesz mniej więcej, ile materiału wymaga solidniejszej powtórki.

  • Podziel liczbę tematów do powtórzenia przez liczbę dni. Zobaczysz, ile (w przybliżeniu) zagadnień dziennie powinieneś / powinnaś przejrzeć.

  • Wyznacz sobie określony czas na każdy temat. Oczywiście nie musisz trzymać się sztywno wyznaczonych ram - chodzi o oszacowanie mniej więcej, na co możesz sobie pozwolić.

  • Najważniejsze: PLANUJ REALNIE. Twój mózg potrzebuje odpoczynku, a matura składa się nie z jednego, a kilku egzaminów (język polski, matematyka, język obcy, drugi przedmiot wybrany...). Dlatego absolutnie nie zakładaj, że danego dnia będziesz uczyć się biologii przez 6 czy 8 godzin. Niech to będzie godzina albo dwie, ale dobrze wykorzystana.
Przy powtórkach do matury korzystaj z różnych metod

Skup się na tym, co najważniejsze

Ponowne czytanie podręcznika od deski do deski to najbardziej nieefektywna metoda na szybką powtórkę. Gdy do matury zostało niewiele czasu, potrzebujesz czegoś mniej obciążającego. Skoncentruj się na najważniejszych tematach i najważniejszych umiejętnościach.

To jest moment, w którym szczególnie przydadzą Ci się dobre notatki (Twoje własne lub np. gotowe, w postaci e-booka), fiszki, mapy myśli, a jeśli korzystasz z Kursu teoretycznego z biologii - dołączone do niego prezentacje.

Zadbaj o urozmaicenie

Mózg nie lubi monotonii. Między innymi dlatego powtórka w postaci czytania akapitów z podręcznika nie działa tak, jak powinna. Znajdź zatem przyjemniejsze i atrakcyjniejsze sposoby na naukę. Możesz powtarzać na głos, chodzić po pokoju, rysować schematy, mapy myśli, wymyślać wierszyki, rozwiesić w pokoju kartki z najważniejszymi nazwami albo pojęciami. Chwyć zakreślacze lub pisaki i wprowadź trochę koloru do swoich notatek. Każda metoda jest dobra, jeśli tylko działa w Twoim przypadku!


Znajdź praktyczne aplikacje na telefon

To JEDYNE zastosowanie smartfona, które naprawdę może Ci się przydać przed maturą. Skorzystaj z polecanych, darmowych aplikacji, np. do metody Pomodoro (więcej na jej temat przeczytasz w artykule o zarządzaniu czasem) i do blokowania mediów społecznościowych na określony czas. Aby nie zapomnieć o ważnych terminach, ustaw alarm albo przypomnienie w kalendarzu. Nie obciążaj swojego mózgu zapamiętywaniem takich detali - od razu zapisz, ustaw przypomnienie i skup się na tym, co ważniejsze.

Odpoczywaj!

Przypominam o tym w niemal każdym artykule na blogu, ale to naprawdę jest aż tak ważne! :) Kiedy się uczysz, daj z siebie 100%, ale kiedy się relaksujesz - również odpoczywaj na 100%. Postaraj się zupełnie oderwać wtedy myślami od nauki, matury z biologii, rekrutacji na studia. Pamiętaj, że odpoczynek jest tak samo ważny, jak jedzenie - nie jest nagrodą za dobrą naukę, jest po prostu nieodłączną częścią każdego dnia.

---

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)

Następny artykuł

Logowanie / Rejestracja


Witaj

Wpisz swoje hasło:

Dołącz do nas

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zakup materiałów z biologii.
Wierzymy, że kursy Pauliny pomogą Ci w nauce i pomyślnym zdaniu egzaminów :)
Mimo, że sklep był przygotowany na bardzo dużą liczbę kupujących to zainteresowanie kursami było tak duże, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zamówienia zostały złożone poprawnie natomiast z powodu dużego obciążenia sklep wystawił niektóre faktury z błędem.
Nie musisz się tym przejmować ponieważ nie wymaga to od Ciebie żadnych dodatkowych dopłat. Natomiast zależy nam na przejrzystości i w związku z tym w przesyłamy fakturę korygującą i prosimy o potwierdzenie ich odebrania przez kliknięcie poniższego przycisku:

Wprowadziliśmy zmiany w regulaminie i polityce prywatności