Z reguły na blogu Medream publikujemy wskazówki, jak się przygotować do matury, jak przewalczyć maturalny stres, czy też: jak w ogóle zorganizować sobie naukę, by była skuteczna? Ponieważ jednak w chwili publikacji tego artykułu matura z biologii jest już za Tobą, dziś bierzemy na warsztat wszystko to, co będzie działo się z Twoim arkuszem teraz - gdy już napisałeś/ napisałaś egzamin i oddałeś/ oddałaś pracę komisji egzaminacyjnej.
A zanim przejdziemy do kwestii oceniania arkuszy, przypomnimy jeszcze, że cały zespół Medream mocno trzyma kciuki za jak najwyższe wyniki egzaminu u wszystkich maturzystów - a szczególnie za tych, którzy zdecydowali się zdawać biologię. Wierzymy w Was mocno!
Twój wypełniony arkusz przechodzi długą drogę (również w sensie geograficznym) i wiele formalnych procedur - aż wreszcie trafia do egzaminatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z innego województwa niż to, w którym zdajesz maturę. Aby zostać egzaminatorem, trzeba spełnić długą listę wymagań: przede wszystkim być nauczycielem przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin, mieć co najmniej 3 lata doświadczenia w pracy dydaktycznej i przejść specjalne szkolenie organizowane przez OKE, a na jego zakończenie zdać egzamin (tak, tak - sami egzaminatorzy też zdają egzaminy! 🙂).
Oczywiście obowiązki egzaminatorów nie kończą się w chwili zakończenia szkolenia. Muszą oni również zapoznawać się na bieżąco ze wszelkimi zmianami wymagań, a więc tak naprawdę szkolą się systematycznie. Podczas sprawdzania matur współdziałają w zespołach, a nad ich pracą czuwa przewodniczący.
Na szczęście: nie! Nikt nie oczekuje od Ciebie, że odpowiesz dokładnie zdaniami z klucza - nie jesteś przecież jasnowidzem. Klucz ma pokazać pewne przykładowe, wzorcowe odpowiedzi. Często znajdują się w nim również wskazówki przypominające, że jeśli uczeń zwróci uwagę na jakąś dodatkową/inną kwestię, niż ta z odpowiedzi wzorcowej, jego rozwiązanie powinno zostać uznane za poprawne (albo powinien otrzymać przynajmniej część punktów za to zadanie).
Piotr Płotecki - ekspert Medream, który sam wielokrotnie uczestniczył w sprawdzaniu arkuszy maturalnych - mówił podczas naszych webinarów, że czasem pomysłowość i wiedza maturzystów pozwalała im napisać takie odpowiedzi, których twórcy arkusza (i klucza) w ogóle nie przewidzieli. Jeśli nie popełnisz przy tym błędu i spełnisz wszystkie wymogi określone w poleceniu, z pewnością otrzymasz punkty.
O tym również nasz ekspert wspominał wielokrotnie. W takiej sytuacji koniecznie napisz w arkuszu, że odpowiedź na zadanie znajduje się w brudnopisie. Natomiast w samym brudnopisie zaznacz tę odpowiedź tak, by była widoczna od razu. Dla egzaminatora nie stanowi problemu fakt, że będzie musiał przeczytać kilka zdań z brudnopisu - ale jest bardzo ważne, aby nie musiał przeglądać wszystkiego, co się na tych końcowych stronach arkusza znalazło (i tak zresztą nie mógłby tego zrobić, ponieważ nikt nie zagląda do brudnopisu bez wyraźnej prośby ze strony zdającego).
Dlatego - jeśli masz zbyt mało czasu na przepisanie opisowej odpowiedzi, obliczeń itp. z brudnopisu do arkusza - zadbaj tylko, aby sprawdzenie tego zadania było dla egzaminatora "krótką piłką": aha - tu jest zaznaczone, że mam zajrzeć do brudnopisu, a tu w brudnopisie jest ta odpowiedź.
Niestety, teoretycznie w przypadku każdego egzaminu istnieje takie ryzyko. Jeśli podczas matury dojdzie do naruszenia zasad - np. przedwczesnego ujawnienia treści arkuszy - wówczas egzamin może zostać unieważniony. Liczy się tu również skala naruszenia - może objąć jedną szkołę, jedno województwo, a teoretycznie nawet... cały kraj. Na szczęście jednak do tej pory nie zdarzyły się incydenty na tyle poważne, aby CKE musiała powtórzyć egzamin dla bardzo dużej grupy zdających.
Warto jednak pamiętać, że unieważnienie egzaminu może dotyczyć nawet pojedynczych zdających. Dlatego absolutnie nie warto próbować wnosić na maturę telefonu czy ściąg - jedyna strategia, która się opłaca, to korzystanie wyłącznie z możliwości własnego umysłu.
Co do zasady - rozpisywanie się w arkuszu egzaminacyjnym to większe ryzyko popełnienia różnego rodzaju błędów. Istnieją wręcz takie polecenia - np. "wymień", "podaj" - w przypadku których nie należy dodawać od siebie żadnych opisów ani wyjaśnień.
Zwróć uwagę, że im dłuższej odpowiedzi udzielasz, tym łatwiej jest Ci się w niej pogubić - użyć niewłaściwych pojęć, popełnić błąd logiczny czy merytoryczny. Z drugiej strony - unikaj ogólników. W miarę zwięzła odpowiedź, ale zawierająca konkrety, to najlepsze (najbezpieczniejsze) wyjście.
Tak, masz taką możliwość. Potencjalnie bowiem może zdarzyć się, że egzaminator - w wyniku zwykłego ludzkiego błędu lub niedopatrzenia - np. pomyli się podczas zliczania punktów. Jeśli zatem bardzo dokładnie pamiętasz swoje odpowiedzi i masz pewność, że punktacja, którą oszacowałeś/oszacowałaś na podstawie klucza odpowiedzi powinna być wyższa niż ta, która faktycznie znalazła się na świadectwie maturalnym - masz prawo złożyć wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej. Możliwość zajrzenia do pracy bywa szczególnie ważna dla osób, które chcą dostać się na bardzo oblegane kierunki studiów - takie jak medycyna czy farmacja. Tam liczy się każdy punkt!
Aby zajrzeć do swojej pracy maturalnej i zobaczyć, w jaki sposób została ona oceniona przez egzaminatora, musisz złożyć wniosek do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Twoim województwie. Masz na to pół roku od wydania świadectwa maturalnego przez OKE. Uwaga! Do arkusza możesz zajrzeć tylko Ty - nikt nie może tego zrobić w Twoim imieniu, nie możesz również przeglądać arkusza w obecności osoby towarzyszącej (np. koleżanki lub rodzica).
Jeśli złożysz wniosek o wgląd do sprawdzonego arkusza, dyrektor OKE przekaże Ci, kiedy i w jakim miejscu możesz zapoznać się ze swoją pracą maturalną. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna działa bardzo szybko - już w ciągu 5 dni roboczych powinna wskazać taki termin. Gdy zjawisz się na miejscu i okażesz dowód tożsamości, będziesz mieć minimum pół godziny na przejrzenie arkusza. Możesz wykonywać zdjęcia, ale nie wolno Ci zabrać ze sobą pracy np. w celu jej skserowania. Nie możesz mieć również przy sobie żadnych długopisów ani kartek - wszystkie materiały potrzebne do zrobienia notatek otrzymasz od OKE. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niejasności (np. co do oceny Twoich odpowiedzi albo sposobu naliczania punktów), wówczas pracownik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - który jest przy Tobie przez cały czas, gdy przeglądasz pracę - postara się wyjaśnić wszystko na miejscu.
Dokładny opis powyższej procedury znajdziesz w Części ogólnej "Informatora o egzaminie maturalnym w Formule 2023 w roku szkolnym 2022/2023 oraz 2023/2024" - możesz pobrać go ze strony internetowej CKE.
W takim przypadku możesz złożyć niosek o weryfikację sumy przyznanych punktów do dyrektora właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Masz na to 2 dni od chwili zapoznania się z arkuszem. Formularz odpowiedniego wniosku znajdziesz na stronie internetowej CKE.
W takiej sytuacji możesz zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Wniosek wraz z uzasadnieniem składasz do dyrektora Okręgowej Komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia wglądu w arkusz maturalny.
Co musisz uwzględnić w swoim wniosku? Zgodnie z Częścią ogólną "Informatora o egzaminie maturalnym w Formule 2023 w roku szkolnym 2022/2023 oraz 2023/2024": W uzasadnieniu absolwent wykazuje, że jego rozwiązanie zadania egzaminacyjnego lub zadań egzaminacyjnych, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów, jest merytorycznie poprawne oraz spełnia warunki określone w poleceniu do tego zadania lub tych zadań oraz instrukcji dla zdającego zawartej w arkuszu egzaminacyjnym.
---
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)
Wpisz swój adres e-mail:
Nie masz jeszcze konta?
Wystarczy że wpiszesz swój adres email powyżej.
Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.