Jak uczyć się z kursów biologii maturalnej Medream? (Matura 2023)

Matura

08 listopada 2022

Często otrzymuję od maturzystów pytania o to, kiedy najlepiej rozpocząć naukę z kursów maturalnych z biologii albo który kurs wybrać. Wiem, że zależy Ci, aby wyciągnąć maksimum wiedzy z każdego e-booka / nagrania / prezentacji. A skoro tak, postanowiłam zebrać wszystkie najważniejsze informacje w jednym przewodniku. Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi zaplanowanie nauki oraz powtórek, a tym z Was, którzy jeszcze zastanawiają się nad wyborem konkretnego kursu, pomoże się zdecydować. Zaczynamy!

Nauka on-line do matury z biologii

Na których etapach przygotowań do matury pomoże Wam Medream?

Odpowiedź jest prosta - na wszystkich! Wybór zależy tylko od tego, co w danym momencie chcesz osiągnąć:

1) Kiedy jesteś na etapie nauki biologii i chcesz opanować cały materiał na maturę -> Kurs teoretyczny.

2) Kiedy masz już wiedzę teoretyczną i chcesz dobrze wyćwiczyć rozwiązywanie arkuszy -> Kurs praktyczny oraz Kurs webinarowy.

3) Kiedy potrzebujesz szybkiej powtórki materiału bliżej egzaminu -> Notatki z biologii oraz Mapy myśli.

4) Jeśli masz już za sobą maturę z biologii, ale chcesz zdawać ponownie i podwyższyć wynik, aby dostać się na wymarzone studia -> Kurs teoretyczny oraz Kurs praktyczny.

5) W każdej sytuacji -> Forum uczestników kursów Medream oraz Newsletter.

Kursy maturalne z biologii

Chcesz opanować cały materiał na maturę - wybierz Kurs teoretyczny

Kurs teoretyczny z biologii obejmuje CAŁY zakres materiału wymaganego na maturę z biologii. Znajdziesz w nim dokładnie wszystkie tematy i pojęcia z wymagań maturalnych na 2023 i 2024 rok. Jeśli opanujesz 100% materiału z nagrań, opanujesz 100% materiału potrzebnego na egzaminie. Oczywiście warto jednak sięgnąć do podręcznika, żeby mieć szerszy pogląd na biologiczne zagadnienia, to pomoże jeszcze lepiej zrozumieć biologię!

Podstawą kursu są filmy o długości od kilkunastu minut do godziny. Każdy film to jedna lekcja, podczas której omawiam i wyjaśniam jeden temat, a dodatkowo pokazuję mnóstwo kolorowych ilustracji czy animacji - dzięki temu możecie od razu zapamiętywać wzrokowo np. budowę tkanek czy schematy różnych procesów. Wszystkie filmy z danego działu wiedzy tworzą jeden moduł.

Dodatkowo do każdej lekcji otrzymujesz prezentację z podsumowaniem wszystkich najważniejszych informacji (to pomoc zwłaszcza dla tych, którzy lubią uczyć się patrząc na tekst) oraz pytania testowe, które pozwolą Ci sprawdzić swoją wiedzę.

Jak pracować z Kursem teoretycznym? Za pierwszym razem, kiedy włączasz nowy film (lekcję), spróbuj skoncentrować się tylko na słuchaniu i oglądaniu. Jeśli masz poczucie, że Twoja koncentracja spada, wstrzymaj film i zrób krótką przerwę, a później włącz go ponownie. Uwierz mi, że po jednym obejrzeniu filmu z maksymalną koncentracją - bez notowania czy przeglądania prezentacji - będziesz zaskoczony/zaskoczona, jak dużo zrozumiesz i zapamiętasz.

Prezentacje możesz wykorzystać do utrwalania wiedzy podczas kolejnego oglądania lekcji - np. słuchając nagrania i jednocześnie patrząc na prezentację - albo do nauki niezależnie od nagrań.

Natomiast testy pod filmami najlepiej wykonać wtedy, gdy czujesz, że dobrze pamiętasz już lekcję. Spróbuj odpowiedzieć na pytania bez zaglądania do prezentacji albo filmu.

Chcesz nauczyć się dobrze rozwiązywać zadania - wybierz Kurs praktyczny oraz Kurs webinarowy (jeśli jest dostępny)

Pamiętaj, że matura z biologii składa się z dwóch elementów: BIOLOGII oraz MATURY. Najlepsze, co możesz zrobić ucząc się biologii, to dobrze ją zrozumieć i dzięki temu zapamiętać. Ale zostaje jeszcze cała "reszta", czyli arkusze maturalne z zadaniami. Oczywiście aby zdać egzamin trzeba mieć wiedzę, ale sama wiedza może okazać się niewystarczająca. Musisz jeszcze nauczyć się "trafiania w klucz" i formułowania odpowiedzi tak, żeby egzaminator mógł przyznać za nie maksymalną liczbę punktów.

Kurs rozwiązywania zadań maturalnych z biologii

Kurs praktyczny

Kurs praktyczny z biologii jest właśnie treningiem rozwiązywania zadań. W każdej lekcji pokażę Ci krok po kroku, jak rozwiązać zadania z danego tematu i na jakie słowa zwracać uwagę w poleceniach. dowiesz się, kiedy wystarczy odpowiedzieć jednym lub dwoma słowami, a kiedy musisz ułożyć dłuższą odpowiedź i co będzie w Twojej odpowiedzi punktowane. Ćwiczymy na autentycznych zadaniach z arkuszy maturalnych!

Jak pracować z kursem praktycznym? W tym przypadku lepsza dla Ciebie będzie kolejność odwrotna niż w Kursie teoretycznym. Tym razem zacznij od karty pracy i spróbuj najpierw rozwiązać zadanie samodzielnie, a później włącz film i sprawdź, czy Twoja odpowiedź była poprawna.

Zwróć uwagę, że układ treści w Kursie teoretycznym i Kursie praktycznym jest dokładnie taki sam! To oznacza, że jeśli temat Lekcji 5 w Module II brzmi "Tkanki roślinne", to możesz np. najpierw nauczyć się wszystkiego o tkankach roślinnych z Kursu teoretycznego, a później włączyć lekcję o tym samym numerze z Kursu praktycznego i ćwiczyć rozwiązywanie zadań.

Webinar maturalny z biologii

Kurs webinarowy

To trening rozwiązywania zadań, ale tym razem obejmujący spotkania on-line na żywo. To również jedyny kurs, w którym dwa spotkania prowadzi p. Piotr Płotecki, egzaminator OKE współpracujący z Medream. Polecam Ci naukę na webinarach z biologii zwłaszcza jeśli:

  • czujesz, że przyda Ci się jeszcze więcej treningu z rozwiązywania zadań,
  • obecność innych osób i lekcja prowadzona na żywo skuteczniej motywuje Cię do nauki,
  • chcesz dowiedzieć się, co o przygotowaniach do matury z biologii mówi egzaminator OKE.


Jak pracować z Kursem webinarowym? Słuchać i oglądać w maksymalnym skupieniu, bez rozpraszania się. Po każdym spotkaniu i tak będziesz mieć dostęp do nagrań, więc nie musisz obawiać się, że cokolwiek zapomnisz - dlatego zamiast na robieniu notatek, możesz spokojnie skoncentrować się tylko na słuchaniu.

Porównajmy jeszcze Kurs praktyczny z Kursem webinarowym:


Kurs praktyczny z biologii
(matura 2023)

Kurs webinarowy z biologii
(matura 2023)
50 godzin lekcyjnych (52 odcinki)48 godzin lekcyjnych (14 spotkań)
Gotowe filmy do obejrzeniaSpotkania on-line na żywo + nagranie z każdego spotkania
Tematy:Tematy:

Chemiczne podstawy życia, komórka, metabolizm (8 filmów)

Wirusy, bakterie, protisty, grzyby, rośliny (9 filmów)

Tkanki zwierzęce, bezkręgowce, kręgowce (11 filmów)

Anatomia i fizjologia człowieka (15 filmów)

Genetyka, ekologia, biotechnologia, ewolucjonizm, antropogeneza (9 filmów)

Omówienie matury CKE 2021 (5 filmów)

Cytofizjologia i metabolizm (2 spotkania)

Klasyfikacja organizmów - wirusy, bakterie, protisty, grzyby, rośliny (1 spotkanie)

Rośliny (1 spotkanie)

Zwierzęta (1 spotkanie)

Człowiek (2 spotkania)

Genetyka i Biotechnologia (1 spotkanie)

Ekologia i Ewolucjonizm (1 spotkanie)

Jak rozwiązywać zadania maturalne (1 spotkanie)

Omówienie matury CKE - maj 2022 (1 spotkanie)

Omówienie matury CKE - marzec 2022 (1 spotkanie)

Spotkanie z Egzaminatorem OKE (2 spotkania)

Prezentacje do każdego filmuPrezentacje do każdego filmu
Karty pracy do każdego filmuKarty pracy do każdego filmu
Możesz zacząć w dowolnym momencie, nagrania dostępne przez rok od ich wykupienia Spotkania na żywo w określonych terminach, nagrania dostępne przez rok od webinarów


Potrzebujesz szybkiej powtórki przed maturą - wybierz Notatki z biologii oraz Mapy myśli

Notatki i mapy myśli od samego początku były sercem kursów Medream. Wiem, że nie każdy lubi rysować, kolorować i opisywać notatki kaligraficznym pismem. Ale dawno zauważyłam, że prawie każdy chętnie korzysta z notatek, jeśli są estetycznie i czytelnie przygotowane. Nie bez powodu po zeszyty niektórych licealistów ustawiają się kolejki i wszyscy chcą je kserować ;)

Do szybkich powtórek przydadzą Ci się:

  • Komplet notatek z biologii - czyli e-book, który na 384 stronach zawiera notatki z CAŁEGO materiału biologii rozszerzonej. Narysowałam je własnoręcznie, więc jeśli podoba Ci się stylu kursów Medream, w e-booku znajdziesz notatki w podobnej formie.

    Jak uczyć się z notatkami z biologii? Po prostu przeglądaj je - najpierw po kolei, później losowo. Zapamiętuj rysunki i schematy, sprawdź czy wiesz, co się na nich znajduje? Czy rozpoznajesz różne struktury? Czy pamiętasz co oznaczają użyte w nich pojęcia? Do notatek z tematów, które pamiętasz słabiej, powróć kilka razy. Zawsze możesz także wydrukować notatki, aby dodać do nich własne zapiski.

  • Komplet map myśli z biologii - to e-book, w którym znajdziesz mapy myśli dotyczące wszystkich tematów z wymagań maturalnych na 2023 rok z biologii. Tym razem jednak ich uzupełnienie należy przede wszystkim do Ciebie. Każda mapa myśli składa się z głównego zagadnienia (w centrum rysunku) oraz najważniejszych pojęć lub tematów (narysowanych i podpisanych tylko hasłowo).

    Jak pracować z mapami myśli z biologii? Patrząc na mapę myśli spróbuj samodzielnie rozwinąć te pojęcia i tematy - przypomnij sobie wszystko, co jesteś w stanie na ich temat powiedzieć.


Chcesz podwyższyć wynik matury z biologii - wybierz Kurs teoretyczny i Kurs praktyczny

Jeśli masz już za sobą egzamin maturalny z biologii i chcesz podwyższyć jego wynik, jesteś w nieco innej sytuacji. Wiesz już, jak matura wygląda w praktyce, z czym to się je. Może wiesz również (albo się domyślasz), gdzie popełniłeś/popełniłaś błąd.

Skoro jednak gra toczy się o wysoką stawkę - bo tym razem idziesz po jeszcze wyższy wynik - warto przygotować się gruntownie. Dlatego zachęcam Cię do skoncentrowania się na bardzo solidnym opanowaniu materiału z Kursu teoretycznego, a później ćwiczeń praktycznych - z Kursu praktycznego, ale jeśli znajdziesz czas na spotkania, warto dodać do niego również Kurs webinarowy (to są dwa różne kursy, a więc zdecydowana większość zadań się w nich nie powtarza).

Jak pracować z kursami Medream przed ponownym podejściem do matury? Tu zdajemy się na Twoje doświadczenie i wyczucie. Możesz opanować najpierw teorię, a dopiero później przejść do rozwiązywania zadań. Możesz przyjąć również kolejność: I moduł z Kursu teoretycznego - a później I moduł z Kursu praktycznego i tak dalej. Kurs webinarowy - jeśli dołączysz go do swojego arsenału - realizuj na bieżąco, bo naprawdę warto skorzystać z okazji wysłuchania lekcji na żywo.

Jak przygotować się do matury z biologii?

Dodatkowe - ale bardzo ważne narzędzie do nauki: Forum uczestników kursów Medream

Bez względu na to, który kurs wybierasz, otrzymujesz dostęp do Forum uczestników kursów Medream. To zamknięte forum dla maturzystów, na którym spotkasz wyłącznie osoby przygotowujące się do matury z biologii, a więc takie, jak Ty!

Jak wykorzystać forum w nauce biologii do matury? Możesz dzielić się wiedzą z innymi użytkownikami, zadawać pytania i odpowiadać na nie, ćwiczyć rozwiązywanie zadań. Macie również możliwość wzajemnego weryfikowania swoich odpowiedzi. Uwaga! Nad forum czuwa nasz ekspert i jednocześnie egzaminator OKE, p. Piotr Płotecki. Odpowiedzi dodane przez egzaminatora lub zweryfikowane przez niego są odpowiednio oznaczane.

Teraz wszystko zależy od Ciebie :) Trzymam kciuki za Twoje przygotowania i wierzę, że osiągniesz swój cel!!!

---

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)

Następny artykuł

Logowanie / Rejestracja


Witaj

Wpisz swoje hasło:

Dołącz do nas

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zakup materiałów z biologii.
Wierzymy, że kursy Pauliny pomogą Ci w nauce i pomyślnym zdaniu egzaminów :)
Mimo, że sklep był przygotowany na bardzo dużą liczbę kupujących to zainteresowanie kursami było tak duże, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zamówienia zostały złożone poprawnie natomiast z powodu dużego obciążenia sklep wystawił niektóre faktury z błędem.
Nie musisz się tym przejmować ponieważ nie wymaga to od Ciebie żadnych dodatkowych dopłat. Natomiast zależy nam na przejrzystości i w związku z tym w przesyłamy fakturę korygującą i prosimy o potwierdzenie ich odebrania przez kliknięcie poniższego przycisku:

Wprowadziliśmy zmiany w regulaminie i polityce prywatności