To prawda, że podczas przygotowań do matury z biologii trzeba zrozumieć przebieg różnych procesów biologicznych. Często maturzyści - właściwie jeszcze zanim zaczną na dobre naukę do egzaminu - obawiają się, że część materiału okaże się dla nich zbyt trudna. Czy zjawiska przebiegające w organizmach żywych i w środowisku naprawdę są tak skomplikowane, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka? Niekoniecznie! Zmień strategię i przekonaj się, że wszystko jest dla ludzi (czyt. maturzystów) :)
Jak pokazują statystyki, do egzaminu maturalnego z biologii przystępuje co roku ok. 40 - 50 tys. zdających. W 2023 roku była ona czwartym najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym (po jęz. polskim, matematyce oraz jęz. angielskim) i od lat ogromna liczba abiturientów deklaruje, że chce zdawać właśnie biologię jako przedmiot dodatkowy.
Skoro tak wiele osób ma odwagę podejść do tego egzaminu i zmagać się z różnymi przyrodniczymi zjawiskami, nie mogą być one przecież wyzwaniem nie do pokonania! Oczywiście jeśli chcesz dostać się na medycynę, farmację i inne kierunki lekarskie lub medyczne, potrzebujesz wyniku mieszczącego się w górnych "widełkach". Spójrzmy zatem, które umiejętności przydadzą Ci się w tej misji najbardziej!
W arkuszu maturalnym z biologii rozszerzonej masz do zdobycia - jak wiesz - 60 punktów. W 2023 roku:
(Źródło danych: https://cke.gov.pl)
Zwróć uwagę, że łącznie daje nam to ponad 50% wszystkich punktów możliwych do uzyskania.
Zdany egzamin może otworzyć Ci wiele drzwi. Jakie kierunki masz szansę studiować po maturze z biologii? Oprócz medycyny, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa czy fizjoterapii jest to również np. psychologia, czy administracja w służbie zdrowia i wiele innych. A może wolisz rozwijać karierę naukową np. w obszarze weterynarii, biologii, biotechnologii lub genetyki? Lepsze zrozumienie reguł, które rządzą światem natury, okaże się dla Ciebie ważną bazą do studiowania każdego z tych kierunków! Pozwoli Ci również po prostu lepiej rozumieć, analizować i badać otaczający świat.
Jest zatem o co powalczyć! A motywacja pozostaje zawsze jednym z najważniejszych czynników, które sprzyjają efektywnej nauce.
Pocieszymy Cię, bo odpowiedź brzmi: nie! To nie muzyka czy malarstwo, które wymagają wyjątkowych predyspozycji. Oczywiście, jeśli nauka biologii sprawia Ci przyjemność, chętnie zdobywasz nowe informacje, a na myśl o eksperymentach w laboratorium czujesz dreszczyk podekscytowania, to świetnie! Ale jeśli biologię po prostu lubisz i traktujesz ją jako środek do celu - np. wymarzonej pracy w zawodzie lekarza lub psychologa - to też jesteś w dobrej sytuacji.
Warto pamiętać, że do pracy lekarza lub farmaceuty również nie jest niezbędny szczególny talent. W niektórych specjalizacjach przydają się pewne predyspozycje - dla chirurga ogromne znaczenie mają zdolności manualne, a psychiatrze przydadzą się wysoko rozwinięte umiejętności komunikacji interpersonalnej. Mimo to wiele cennych umiejętności (w tym pewien rodzaj intuicji, potrzebnej przy stawianiu trafnych diagnoz) można z czasem wyćwiczyć.
Z maturą z biologii jest jeszcze łatwiej: tu nie odpowiadasz za ludzkie życie i zdrowie, a jedynie za własny arkusz. Kluczowa dla Ciebie jest pracowitość, systematyczność i motywacja. Bardzo rzetelna nauka może przynieść lepsze efekty, niż sam tylko talent, niepoparty solidną pracą nad zdobywaniem wiedzy.
Zacznij od rozpracowania materiału, który musisz przyswoić na egzamin. Liczba tematów jest ograniczona i - jak wiesz - znana z góry, ponieważ CKE ustala ścisłe wymagania maturalne. Pewna trudność może polegać na tym, że w informatorach i wymaganiach maturalnych kluczowe umiejętności stanowią osobną listę, a tematy do przyswojenia - osobną.
Zatem: co powiesz na to, by ułatwić sobie wstępne “badanie terenu”? Zajrzyj do Kursu teoretycznego z biologii maturalnej - w zakładce "Spis treści" znajdziesz listę wszystkich tematów do opanowania. Jest to pięć modułów, z których każdy obejmuje od kilku do kilkunastu mniejszych lekcji.
Zachęcamy Cię do przejrzenia tej listy modułów i lekcji, zanim rozpoczniesz właściwą naukę (lub powtórki do matury). Dzięki temu możesz zastanowić się, które tematy znasz już ze szkoły, a które wciąż przed Tobą. Przypomnisz sobie także, jakie zagadnienia w czasie nauki w szkole sprawiały Ci trudności, a które okazały się banalnie proste. Taki szybki przegląd materiału sprawi, że spojrzysz na całość swoich przygotowań "z góry" - jak na labirynt do przejścia, a nie jak na wyprawę w nieznane, pełną pułapek i niespodzianek.
Jeśli chcesz przyswoić przebieg procesów biologicznych pamiętaj, że kluczowe jest dla Ciebie jego ZROZUMIENIE. Nie wystarczy zapamiętać, że dany proces składa się z kilku, kolejno występujących etapów - chodzi o to, aby jak najlepiej wyobrazić sobie przebieg każdego z nich, zrozumieć jego sens i skutek.
Jeśli w ramach danego procesu wydzielane są substancje chemiczne albo cząsteczki - dowiedz się, za co odpowiadają. Może stanowią sygnał do rozpoczęcia (lub zakończenia) procesu? Może ich zadaniem jest jego spowolnienie bądź przyspieszenie? A może nie są one "posłańcami" informacji, tylko "środkiem transportu" dla innych substancji bądź cząstek?
W każdej sytuacji najistotniejsze jest dla Ciebie zanurzenie się w dany temat, tak by "zobaczyć" go z bliska. Im dokładniej wyobrazisz sobie każde zjawisko, tym szybciej je zapamiętasz i zrozumiesz. Obejrzyj początek tego filmu Medream (to zapis zajęć zorganizowanych w ramach powtórki przed maturą) i przekonaj się, że zrozumiale wyjaśnione zjawiska biologiczne stają się naprawdę proste:
Zacznij od przyswojenia wiedzy (z naszej strony polecamy tu oczywiście Kurs teoretyczny Medream, ponieważ znajdziesz w nim wszystko - wystarczy go tylko włączyć i uczyć się kolejnych tematów). Nie spiesz się - jeśli przyda Ci się kilkukrotne obejrzenie danej lekcji, to wróć do początku. Wkrótce odkryjesz, że rozumiesz nawet to, co wydawało Ci się najtrudniejsze.
W zapamiętaniu przebiegu wieloetapowych procesów biologicznych pomocne mogą okazać się te metody, które angażują nie tylko Twoją pamięć, ale i wyobraźnię lub kreatywność. Weź kartkę papieru i spróbuj narysować z pamięci przebieg danego procesu, budowę danej cząstki, komórki itp. Możesz także wyobrazić sobie przebieg zjawiska, tak jakbyś oglądał / oglądała film. Metoda z rysowaniem jest o tyle lepsza, że zmusza Cię do staranniejszego odwzorowania informacji - bowiem kiedy sobie coś wyobrażamy, łatwiej jest nam uogólniać elementy, których zbyt dokładnie nie zapamiętaliśmy, a kiedy rysujemy lub piszemy, musimy te elementy pokazać czarno na białym.
Drugi sposób polega na opowiadaniu komuś przebiegu procesu. Jeśli jesteś w stanie wytłumaczyć zupełnie niezorientowanemu słuchaczowi, na czym polega zjawisko przyrodnicze i z jakich etapów się składa, to znaczy, że naprawdę dobrze je znasz. Być może osoba, która będzie słuchać Twojego tłumaczenia, zada Ci dodatkowe pytania, zmuszające do myślenia i poszukiwania odpowiedzi - to również znakomite ćwiczenie!
---
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)
Wpisz swój adres e-mail:
Nie masz jeszcze konta?
Wystarczy że wpiszesz swój adres email powyżej.
Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.