Maturalne fakty i mity: Czy rozszerzona matura z biologii jest "tylko dla orłów"?

Matura

31 października 2023

Możesz lubić biologię, dostawać dobre oceny z kartkówek i sprawdzianów - a jednocześnie nie mieć w sobie odwagi, by spróbować zdawać maturę na poziomie rozszerzonym. Znamy osoby, które miały w sobie ogromny potencjał do studiowania kierunków związanych z medycyną, farmacją, czy naukami biologicznymi, ale z różnych powodów czuły się <> na zdawanie rozszerzonej matury z biologii.

Dlatego dzisiaj chcemy pomóc Ci odkryć, skąd bierze się głos w Twojej głowie, który mówi" "to nie dla Ciebie" - i jak sprawić, żeby przestał on hamować Twoje życiowe decyzje.

Jak uzyskać wysoki wynik na maturze z biologii?

Skąd bierze się przekonanie, że matura z biologii na poziomie rozszerzonym jest trudna?

Sami się nad tym zastanawialiśmy i nie znaleźliśmy jednego konkretnego powodu. A raczej: możemy znaleźć wiele dowodów na to, że każdy egzamin na poziomie rozszerzonym jest na swój sposób trudny - historia z mnóstwem dat, map i nazwisk, matematyka ze wszystkimi wzorami i wykresami, a nawet język polski - ponieważ dla niektórych osób interpretacja wierszy jest niczym wejście na Mount Everest.

Jak to więc jest z tą biologią rozszerzoną?

  • Zdają ją przede wszystkim osoby, które idą na bardzo oblegane kierunki studiów - medycynę, farmację, psychologię. Wyścig jest ostry, ale nie oznacza to wcale, że matura jest trudniejsza - po prostu to właśnie ona stała się drogą do kariery w zawodach, o których marzą tysiące ludzi.

  • Faktem jest, że aby dostać się na studia na kierunkach medycznych (nie wszystkich - dotyczy to głównie wydziału lekarskiego, stomatologii i farmacji) trzeba mieć naprawdę wysoki wynik na maturze. Zwróć uwagę: to wyśrubowane progi punktowe w rekrutacji zwiększają egzaminacyjny stres i presję u maturzystów, a nie sam przedmiot (biologia).

  • Zawsze podkreślamy, że matura z biologii na poziomie rozszerzonym to nie olimpiada czy konkurs dla samych geniuszy. Tutaj nikt nie wymaga od Ciebie bardzo rozległej wiedzy dodatkowej, z jakichś pobocznych tematów. Masz ściśle określoną listę zagadnień do opanowania, musisz umieć prawidłowo konstruować odpowiedzi (w zależności od czasownika pojawiającego się w poleceniu) i dobrze rozumieć zjawiska biologiczne. Zatem potencjalnie mniej zdolna, ale bardzo solidnie przygotowująca się do matury osoba może uzyskać lepszy wynik, niż ktoś, kto ma wielki talent, ale mniej systematyczności i wytrwałości.

  • Na koniec zostawiliśmy wskazówkę, która może być najważniejsza: zdając maturę z biologii na poziomie rozszerzonym nic nie ryzykujesz. Jeśli egzamin pójdzie nie do końca po Twojej myśli, to możesz po roku poprawić jego wynik - część uczestników kursów Medream to właśnie osoby, które zaczęły uczyć się z nami po to, aby poprawić wynik swojej matury i dostać się na wymarzone studia.

    A może okaże się, że nie tylko kierunek lekarski interesuje Cię pod kątem przyszłej pracy? Zawodów medycznych jest wiele, a zapotrzebowanie rynkowe zmienia się, więc znalezienie własnej niszy i specjalizacji zgodnej z Twoimi zainteresowaniami może okazać się optymalnym pomysłem. Zdana matura z biologii rozszerzonej da Ci w tym zakresie znacznie szersze możliwości działania, niż matura na poziomie podstawowym.
Uwierz, że dobrze zdasz maturę z biologii

Jak pokonać tremę i uwierzyć w siebie?

Do osiągnięcia jakichkolwiek celów - w tym również uzyskania dobrego wyniku z biologii rozszerzonej i dostania się na wymarzone studia - potrzebujesz (oprócz wiedzy) także motywacji, samodyscypliny i wiary w siebie. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak przestawić się z myślenia "nie dam rady" na myślenie "potrafię i będę walczyć o swój cel".

Naucz się wizualizować sukces

Wyobraźnia ma wielką moc. Spójrz na sportowców, dla których psychika jest niezwykle ważna. Ktoś, kto zaczyna sezon z doskonałą formą fizyczną, ale nie widzi siebie w roli zwycięzcy, z reguły nie sięga po medale. Dlatego określ jasno swój cel i stale wyobrażaj sobie, że go osiągasz - np. odbierasz świadectwo maturalne z upragnionym wynikiem albo widzisz swoje nazwisko na liście przyjętych na studia. Wyobrażaj to sobie tak długo, aż Twój mózg uwierzy, że jest to możliwe.

Potraktuj historie innych jako motywację dla siebie

Pozytywne, autentyczne historie ludzi, którzy odnieśli sukces, mogą dawać motywację do działania - bo dzięki nim osiąganie celów staje się czymś realnym, wręcz namacalnym. Dlatego porozmawiaj z osobami, które już studiują medycynę, farmację, psychologię - w zależności od tego, o jakim kierunku marzysz. Zobaczysz wtedy, że nie są to wcale supermeni, tylko osoby takie jak Ty - zmagające się czasem ze stresem, zmęczeniem, zwątpieniem. Dodatkowo zajrzyj na komentarze na stronie głównej Medream i zobacz, jak wielu uczestników naszych kursów dało radę! Ty też potrafisz :)

Matura z biologii jest potrzebna przy rekrutacji na medycynę

Rzetelnie potraktuj przygotowania do matury

Nawet najlepszy sportowiec nie zdobędzie medalu, jeśli nie przyłoży się do treningów. Twoim treningiem jest nauka materiału teoretycznego na maturę i wyćwiczenie rozwiązywania zadań. Tu nie ma taryfy ulgowej - trzeba naprawdę rzetelnie przyłożyć się do nauki, ale jeśli masz w sobie gotowość do solidnej pracy, jesteś już na wygranej pozycji.

Pamiętaj, że nie jesteś sam /sama

Masz za sobą mistrzowski Team w postaci lek. Pauliny Rodziewicz-Ropiak i Ekspertów Medream, którzy są doświadczonymi egzaminatorami OKE. Masz kursy teoretyczne i praktyczne, z których możesz skorzystać. Nad ich rozwijaniem i aktualizowaniem nasz zespół pracuje już od wielu lat - wiemy, jakie tematy i typy zadań pojawiają się na maturze oraz o co CKE lubi pytać maturzystów. Masz zatem z czego się uczyć - trzeba tylko zebrać się w sobie i działać!!!

Doceniaj się i nagradzaj nawet małe sukcesy

Ciesz się każdym sukcesem, który odniesiesz. To może być dobrze napisana kartkówka z tematu, który wcześniej Cię przerażał. To może być również zakończenie nauki jakiegoś tematu na maturę - zwłaszcza jeśli akurat nie bardzo miałeś / miałaś ochotę pracować nad nim. Nagradzaj się za swoją wytrwałość. Znajdź i doceniaj wszystkie swoje mocne strony - każdy je ma!

Bardzo dobrym ćwiczeniem pewności siebie może stać się prowadzenie dziennika sukcesów. Weź zeszyt albo notes i zapisuj w nim - pod konkretną datą - wszystko, co udało Ci się osiągnąć. Dobre wydarzenia szybciej ulatują z pamięci, niż złe, dlatego notowanie małych i dużych zwycięstw sprawi, że każde kolejne będzie kolejną cegiełką do Twojego poczucia własnej wartości.

Idź własną ścieżką

Inspirowanie się sukcesami innych ludzi jest świetnym rozwiązaniem, ale zbytnie oglądanie się na cudze działania może sprawić, że przestaniesz zauważać własne cele. Szczególnie niebezpieczna jest rywalizacja i nieustanne porównywanie swoich ocen czy wyników z cudzymi. Pamiętaj: każdy ma swoje predyspozycje, możliwości, doświadczenia i fakt, że ktoś wyprzedził Cię w przygotowaniach do matury albo lepiej zaliczył jakiś sprawdzian, wcale nie znaczy, że Ty nie odniesiesz sukcesu. Pracuj we własnym tempie i zaufaj sobie!

Przed maturą z biologii zaufaj sobie i pracuj we własnym tempie

---

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)

Następny artykuł

Logowanie / Rejestracja


Witaj

Wpisz swoje hasło:

Dołącz do nas

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zakup materiałów z biologii.
Wierzymy, że kursy Pauliny pomogą Ci w nauce i pomyślnym zdaniu egzaminów :)
Mimo, że sklep był przygotowany na bardzo dużą liczbę kupujących to zainteresowanie kursami było tak duże, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zamówienia zostały złożone poprawnie natomiast z powodu dużego obciążenia sklep wystawił niektóre faktury z błędem.
Nie musisz się tym przejmować ponieważ nie wymaga to od Ciebie żadnych dodatkowych dopłat. Natomiast zależy nam na przejrzystości i w związku z tym w przesyłamy fakturę korygującą i prosimy o potwierdzenie ich odebrania przez kliknięcie poniższego przycisku:

Wprowadziliśmy zmiany w regulaminie i polityce prywatności