Maturalne fakty i mity: Czy rozszerzona matura z biologii jest trudna?

Matura

16 października 2023

W zespole Medream jesteśmy w kontakcie z ambitnymi maturzystami praktycznie przez cały czas. Stąd wiemy, czego się obawiacie przed maturą, jakie pytania zadajecie i co sprawia Wam najwięcej trudności. Wiemy też, że dla sporej części z Was największym problemem okazują się... trema, brak wiary we własne możliwości i inne blokady, istniejące tak naprawdę tylko w Waszych głowach.

Dlatego postanowiliśmy rozprawić się z kilkoma obiegowymi opiniami, które stanowią źródło niepotrzebnego stresu dla maturzystów. W najbliższych artykułach bierzemy na warsztat fakty oraz mity dotyczące egzaminu i "prześwietlamy" go na wylot. A zaczynamy od tego, co wielu z Was przeraża najbardziej: jak dużo materiału trzeba przyswoić, żeby dobrze zdać biologię na poziomie rozszerzonym?

Czy matura rozszerzona z biologii jest trudna?

Przeanalizujmy, co tak naprawdę masz do zrobienia przed maturą z biologii?

Teoria na maturę rozszerzoną z biologii

Absolutną "biblią" każdego maturzysty jest zestaw wymagań maturalnych, ustalany przez CKE. Na tej liście znajdziesz wszystkie tematy / zagadnienia, których znajomości oczekują od Ciebie egzaminatorzy. Co kilka lat CKE modyfikuje wymagania - ostatnia duża aktualizacja weszła w życie w 2022 roku i już teraz wiemy, że będzie aktualna również w bieżącym roku szkolnym (2023/2024).

Dokładną “rozpiskę” tematów oraz wskazówki, co dokładnie zmieniło się w 2022 roku, znajdziesz pod tym linkiem.

Wymagania maturalne z biologii 2023/2024

Jeśli solidnie opanujesz zagadnienia z wymagań CKE możesz uznać, że pod względem teoretycznego przygotowania do egzaminu zrobiłeś / zrobiłaś absolutnie wszystko, co tylko mogłeś / mogłaś.

Statystyczne podsumowanie teorii na maturę z biologii wygląda następująco:

  • XVIII rozdziałów,
  • ok. 276 szczegółowych zagadnień, przy czym niektóre z nich są naprawdę łatwe lub mało rozbudowane. Przykład?

    Zdający rozpoznaje elementy budowy komórki eukariotycznej na mikrofotografii, rysunku lub na schemacie.

    albo:

    Zdający przedstawia znaczenie roślin dla człowieka.

    albo:

    Zdający wykazuje związek między stylem życia i chorobami układu krążenia (miażdżyca, zawał mięśnia sercowego).


Przypuszczalnie już teraz jesteś w stanie udzielić odpowiedzi na te pytania.

Czy ponad 270 zagadnień to dużo? Wydaje się, że tak. Ale spójrz na tę kwestię z innej strony - o ile prostsze byłyby Twoje dotychczasowe wyzwania, np. zdanie egzaminu na prawo jazdy, czy udział w konkursach, jeśli z góry wiedziałbyś / wiedziałabyś, że masz do opanowania około 270 pytań, zamiast nauczenia się kilku grubych książek?

Umiejętności praktyczne na maturę rozszerzoną z biologii

Naczelne hasło Medream głosi, że matura z biologii składa się z dwóch elementów: biologii i matury. Samo opanowanie materiału to ważny fundament Twojego egzaminacyjnego sukcesu, ale liczy się też druga część, czyli umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce.

Na szczęście, egzaminy maturalne w formie arkuszy z zadaniami stosowane są od tak wielu lat, a ich formuła tak dokładnie “rozpracowana”, że możesz skutecznie wyćwiczyć również rozwiązywanie zadań. Do tego tematu powrócimy w kolejnych wpisach, dlatego teraz zapamiętaj przede wszystkim, że ogromnie ważna jest dla Ciebie umiejętność stosowania wiedzy teoretycznej - w praktyce.

Czy do rozszerzonej matury z biologii można przygotować się w rok?

Przy dużej systematyczności, dobrej organizacji czasu i motywacji - jak najbardziej jest to możliwe! Sporo zależy tu od Twojej sytuacji - jeśli np. wcześniej uczyłeś / uczyłaś się biologii tylko na poziomie podstawowym i dopiero w maturalnej klasie nadrabiasz materiał rozszerzony, to czeka Cię dużo pracy. W lepszej sytuacji są uczniowie, którzy od początku realizowali program rozszerzony. Jednak bez względu na “wyjściowy” stan wiedzy - im wcześniej rozpoczniesz przygotowania, tym lepiej.

Bardzo wielu słuchaczy kursów Medream kupuje je właśnie na rok przed maturą. Po trzech latach nauki na pewno część informacji masz już w pamięci! Teraz musisz wypełnić ewentualne luki, odpowiednio poukładać i ugruntować wiadomości, a to, czego być może uczyłeś / uczyłaś się jedynie na pamięć - nareszcie w pełni zrozumieć.

Jak zaplanować naukę na maturę z biologii?

Nasza rada: postaw na dobrą organizację czasu!

W jednym z naszych poprzednich wpisów posłużyliśmy się anegdotą o jedzeniu słonia. Wprawdzie nie da się zjeść go w całości, ale stopniowo, po podzieleniu na mniejsze kawałeczki - jak najbardziej! :)

Dokładnie tak samo jest z maturą.

Jak dobrze zaplanować naukę?

W podstawowym rozplanowaniu czasu pomoże Ci najprostsza matematyka. Zrób to nawet w tej chwili! Zajrzyj na podstronę z Kursem teoretycznym Medream - znajdziesz tam listę wszystkich rozdziałów, a w każdym z nich - szczegółowe tematy. To całość wiedzy na maturę.

Plan nauki do matury z biologii (fragment)

A teraz zobacz, ile tygodni pozostało do matury, odejmij 2 lub 3 tygodnie (na powtórki) i podziel liczbę tematów przez liczbę tygodni. Gotowe! Wiesz, ile mniej więcej filmów musisz obejrzeć tygodniowo, aby zdążyć z nauką i usystematyzowaniem materiału.

Jeśli czytasz ten artykuł wkrótce po jego publikacji widzisz, że w tej chwili jest to mniej, niż... jeden film tygodniowo. Zatem wystarczy Ci czasu, aby równocześnie ćwiczyć także rozwiązywanie arkuszy maturalnych.

Jak dotrzymać terminów, które sobie ustalisz?

Tutaj pomoże Ci samodyscyplina, a dokładniej nawyk "parkowania" czasu na naukę w każdym tygodniu. Zwróć uwagę, że już teraz masz wiele nieprzesuwalnych terminów w swoim kalendarzu - właśnie taki status mają bowiem wszystkie lekcje w tygodniowym planie zajęć w szkole, zajęcia sportowe czy dodatkowe, na które chodzisz regularnie.

Warto dodać do harmonogramu dodatkowe nieprzesuwalne terminy na własną pracę z materiałami maturalnymi. Pamiętaj też, aby nie przeciążać się nauką - 3 sesje godzinne są lepsze, niż jedna 3-godzinna.

Kluczem do sukcesu jest traktowanie owych "zaparkowanych" godzin naprawdę serio. Możesz nawet powiedzieć rodzinie oraz znajomym, że tego i tego dnia w takiej i takiej godzinie jesteś zawsze zajęty / zajęta, bo uczysz się do matury.

Jak motywować się na początku i w trakcie nauki?

Przed Tobą dwa ważne zadania:

  • po pierwsze: zacząć solidne przygotowania do matury,
  • po drugie: wytrwać w systematycznej, regularnej nauce.


Zacznij od czegoś przyjemnego

Przygotowania rozpocznij od małych (i przyjemnych) zadań. Na przykład od przygotowania miejsca oraz przyborów do nauki. W zależności Twojego stylu nauki, aktualnych potrzeb oraz budżetu, którym dysponujesz, może to być wygodniejsze biurko, fajny tablet, ale mogą być też świetne zeszyty, bruliony, zakreślacze i inne przybory do pisania. Liczy się tylko, aby zmotywowały Cię one do działania.

Co jest potrzebne do nauki na maturę z biologii

Inna możliwość? Zaplanuj naukę - weź do ręki kalendarz i wpisz w nim mniej więcej, kiedy będziesz zajmować się danym tematem. Jako ściągę wykorzystaj listę modułów z Kursu teoretycznego Medream albo Wymagania maturalne z naszego pliku. Po wykonaniu tego kroku, złóż notatki i zajmij się czymś innym - dzięki temu nie przemęczysz się nauką na starcie i będziesz mieć apetyt na więcej :)

Obserwuj swoje sukcesy

Twój mózg lubi dostawać prezenty. Dlatego każdy kolejny temat, który zrealizujesz, traktuj jak kolejny poziom w pasjonującej grze. Możesz również wydrukować nasze Wymagania maturalne i wykreślać albo zakreślać kolorem kolejne zagadnienia, aby w ten sposób wizualizować, na jakim jesteś etapie. Dobrym rozwiązaniem okazuje się też wyznaczenie sobie drobnych nagród za każdy osiągnięty mini-cel.


Fakt, że kolejna część przygotowań do matury jest już za Tobą, niezawodnie zachęci Cię do dalszej pracy!

A jeśli chcesz poznać więcej metod na motywowanie się do nauki i lepszą koncentrację, zajrzyj do naszych wcześniejszych wpisów:

---

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)

Następny artykuł

Logowanie / Rejestracja


Witaj

Wpisz swoje hasło:

Dołącz do nas

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zakup materiałów z biologii.
Wierzymy, że kursy Pauliny pomogą Ci w nauce i pomyślnym zdaniu egzaminów :)
Mimo, że sklep był przygotowany na bardzo dużą liczbę kupujących to zainteresowanie kursami było tak duże, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zamówienia zostały złożone poprawnie natomiast z powodu dużego obciążenia sklep wystawił niektóre faktury z błędem.
Nie musisz się tym przejmować ponieważ nie wymaga to od Ciebie żadnych dodatkowych dopłat. Natomiast zależy nam na przejrzystości i w związku z tym w przesyłamy fakturę korygującą i prosimy o potwierdzenie ich odebrania przez kliknięcie poniższego przycisku:

Wprowadziliśmy zmiany w regulaminie i polityce prywatności