Znamy już nowe wymagania maturalne z biologii na 2025 rok!

27 sierpnia 2024

Mijają dwa lata, od kiedy na naszym blogu ogłosiliśmy, że zmienia się lista zagadnień egzaminacyjnych. Już wiemy, że w 2025 roku na maturze z biologii pojawią się zagadnienia z podstawy programowej, a nie osobnych wymagań maturalnych. Czy dla maturzystów oznacza to rewolucję, czy może raczej drobną korektę tematów? O tym piszemy w naszym artykule!

Dlaczego lista tematów na maturę z biologii uległa zmianie?

Zacznijmy od początku:

Jeszcze kilka lat temu zadania w arkuszach maturalnych przygotowywane były na bazie podstawy programowej.

Później (w latach 2021 - 2024) uczniowie zdawali egzamin według nowej, osobnej listy wymagań egzaminacyjnych.

Teraz wracamy do wcześniejszego pomysłu i lista zagadnień na maturę znów pokrywać się będzie z programem nauczania, ale... nowym!

To naprawdę DOBRA WIADOMOŚĆ! Dlaczego?

Po pierwsze - Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w lipcu nową, uszczuploną podstawę programową do wszystkich przedmiotów, również biologii. Jak szacuje MEN, jest ona o ok. 20% mniejsza od dotychczasowej. Z podstawy zostały wykreślone pewne zagadnienia, a nawet całe tematy - i taki właśnie, okrojony program obowiązuje Was na rozszerzonej maturze z biologii.

Gdzie można znaleźć nowe wymagania na maturę z biologii 2025?

Podobnie, jak przy poprzednich zmianach, przygotowaliśmy plik z nowymi wymaganiami na maturę z biologii. Oprócz obowiązujących Was tematów, znajdziecie w nim również informacje, co (w stosunku do poprzedniej podstawy programowej) zostało wykreślone.

Wszystkie informacje na temat zmian znajdziecie poniżej (po kliknięciu otworzy się Wam plik PDF):

Pobierz aktualne wymagania maturalne

Oczywiście do nowych wymagań dostosowujemy również kursy Medream z biologii maturalnej. Dokonując zakupu w tej chwili (albo logując się do kursu, który kupiliście wcześniej), otrzymacie dostęp już do zaktualizowanych lekcji.

Co zmieni się na maturze z biologii 2025 (w porównaniu z nową podstawą programową)?

1) Mniej doświadczeń

Podobnie jak dwa lata temu, również teraz CKE zdecydowała się na wykreślenie z listy tematów maturalnych planowania i przeprowadzania wielu doświadczeń. Nie spotkacie zatem w arkuszu m.in. doświadczenia wykazującego obecność białek czy lipidów w materiale biologicznym, zjawiska płaczu roślin, fototropizmu korzenia i pędu, czy zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Uwaga! Nie oznacza to, że doświadczenia zupełnie znikną z arkusza maturalnego! Kilku poleceń z nimi związanych wciąż możecie się spodziewać! Koniecznie szlifujcie zatem umiejętność planowania doświadczeń, formułowania hipotezy czy problemu badawczego, a także oceny wyników!

2) Bye, bye wiroidy i priony, witajcie rośliny pierwotnie wodne

Krótki rozdział o wiroidach i prionach całkowicie zniknął z listy tematów. Co ciekawe - egzaminatorzy pozostawili z kolei krótki dział dotyczący roślin pierwotnie wodnych, które od dwóch lat na maturze z biologii już się nie pojawiały.

3) Wiele pojedynczych pojęć i zagadnień wypada z listy...

Nie musisz na maturze pamiętać m.in. czym są glaukocystofity, czym charakteryzują się rośliny jednoliścienne i dwuliścienne, czym jest haplofaza, dikariofaza, diplofaza - albo jak przebiega cykl mocznikowy.

4) ... ale niektóre tematy są nowe lub zmienione

Zwróć uwagę, że na liście zagadnień pojawiły się m.in. następujące tematy:

• planowanie oraz przeprowadzanie doświadczenia wykazującego obecność skrobi w materiale biologicznym,
  • rozpoznawanie tkanek organizmu człowieka na preparacie mikroskopowym, na schemacie, mikrofotografii, na podstawie opisu i wykazuje związek ich budowy z pełnioną funkcją (zamiast rozpoznawania ogólnie pojętych tkanek zwierzęcych),
  • określanie skutków niedoczynności i nadczynności tarczycy (zamiast określania skutków niedoczynności i nadczynności ogólnie pojętych gruczołów dokrewnych),
  • metoda Sangera jako sposób sekwencjonowania DNA.

Co zmieni się na maturze z biologii 2025 (w porównaniu z wymaganiami maturalnymi 2023/2024)?

Jeśli masz u siebie stare materiały, dotyczące matury z 2023 i 2024 roku, najlepiej po prostu je wyrzuć. W porównaniu z egzaminami z ostatnich dwóch lat do nowej listy zagadnień dołączyło kilkadziesiąt mniejszych lub większych zmian (w tym m.in. rozpoznawanie tkanek czy struktur na preparacie mikroskopowym, więcej jest też obecnie doświadczeń). Dokładne porównywanie matury AD 2023 i 2024 z maturą AD 2025 nie miałoby zatem najmniejszego sensu.

Z tego względu radzimy: zapisz nasz zaktualizowany plik i podczas nauki zaglądaj już tylko do niego :)

A jeśli zaczynasz intensywną naukę i jeszcze nie masz dostępu do kursów Medream, dołącz do naszej społeczności tutaj.