Mijają dwa lata, od kiedy na naszym blogu ogłosiliśmy, że zmienia się lista zagadnień egzaminacyjnych. Już wiemy, że w 2025 roku na maturze z biologii pojawią się zagadnienia z podstawy programowej, a nie osobnych wymagań maturalnych. Czy dla maturzystów oznacza to rewolucję, czy może raczej drobną korektę tematów? O tym piszemy w naszym artykule!
Zacznijmy od początku:
Jeszcze kilka lat temu zadania w arkuszach maturalnych przygotowywane były na bazie podstawy programowej.
Później (w latach 2021 - 2024) uczniowie zdawali egzamin według nowej, osobnej listy wymagań egzaminacyjnych.
Teraz wracamy do wcześniejszego pomysłu i lista zagadnień na maturę znów pokrywać się będzie z programem nauczania, ale... nowym!
To naprawdę DOBRA WIADOMOŚĆ! Dlaczego?
Po pierwsze - Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w lipcu nową, uszczuploną podstawę programową do wszystkich przedmiotów, również biologii. Jak szacuje MEN, jest ona o ok. 20% mniejsza od dotychczasowej. Z podstawy zostały wykreślone pewne zagadnienia, a nawet całe tematy - i taki właśnie, okrojony program obowiązuje Was na rozszerzonej maturze z biologii.
Podobnie, jak przy poprzednich zmianach, przygotowaliśmy plik z nowymi wymaganiami na maturę z biologii. Oprócz obowiązujących Was tematów, znajdziecie w nim również informacje, co (w stosunku do poprzedniej podstawy programowej) zostało wykreślone.
Wszystkie informacje na temat zmian znajdziecie poniżej (po kliknięciu otworzy się Wam plik PDF):
Pobierz aktualne wymagania maturalne
Oczywiście do nowych wymagań dostosowujemy również kursy Medream z biologii maturalnej. Dokonując zakupu w tej chwili (albo logując się do kursu, który kupiliście wcześniej), otrzymacie dostęp już do zaktualizowanych lekcji.
Podobnie jak dwa lata temu, również teraz CKE zdecydowała się na wykreślenie z listy tematów maturalnych planowania i przeprowadzania wielu doświadczeń. Nie spotkacie zatem w arkuszu m.in. doświadczenia wykazującego obecność białek czy lipidów w materiale biologicznym, zjawiska płaczu roślin, fototropizmu korzenia i pędu, czy zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Uwaga! Nie oznacza to, że doświadczenia zupełnie znikną z arkusza maturalnego! Kilku poleceń z nimi związanych wciąż możecie się spodziewać! Koniecznie szlifujcie zatem umiejętność planowania doświadczeń, formułowania hipotezy czy problemu badawczego, a także oceny wyników!
Krótki rozdział o wiroidach i prionach całkowicie zniknął z listy tematów. Co ciekawe - egzaminatorzy pozostawili z kolei krótki dział dotyczący roślin pierwotnie wodnych, które od dwóch lat na maturze z biologii już się nie pojawiały.
Nie musisz na maturze pamiętać m.in. czym są glaukocystofity, czym charakteryzują się rośliny jednoliścienne i dwuliścienne, czym jest haplofaza, dikariofaza, diplofaza - albo jak przebiega cykl mocznikowy.
Zwróć uwagę, że na liście zagadnień pojawiły się m.in. następujące tematy:
Jeśli masz u siebie stare materiały, dotyczące matury z 2023 i 2024 roku, najlepiej po prostu je wyrzuć. W porównaniu z egzaminami z ostatnich dwóch lat do nowej listy zagadnień dołączyło kilkadziesiąt mniejszych lub większych zmian (w tym m.in. rozpoznawanie tkanek czy struktur na preparacie mikroskopowym, więcej jest też obecnie doświadczeń). Dokładne porównywanie matury AD 2023 i 2024 z maturą AD 2025 nie miałoby zatem najmniejszego sensu.
Z tego względu radzimy: zapisz nasz zaktualizowany plik i podczas nauki zaglądaj już tylko do niego :)
A jeśli zaczynasz intensywną naukę i jeszcze nie masz dostępu do kursów Medream, dołącz do naszej społeczności tutaj.
---
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)
Wpisz swój adres e-mail:
Nie masz jeszcze konta?
Wystarczy że wpiszesz swój adres email powyżej.
Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.