Wyprawka na pierwszy rok lekarskiego ("Mój pierwszy rok", odc. 3)

Medycyna

19 sierpnia 2022

W poprzednich artykułach z cyklu "Mój pierwszy rok" wyjaśniałam, czy pierwszy rok na medycynie naprawdę jest taki trudny, a także jak wyglądają zajęcia, o które wszyscy pytają, czyli anatomia. Dziś czas na konkretne wskazówki: czego potrzebujesz, jeśli od października zaczynasz studia na wydziale lekarskim? Mam nadzieję, że ten artykuł uchroni Cię przed niepotrzebnymi wydatkami i sprawi, że poczujesz się dobrze przygotowany/przygotowana na nowe wyzwania :)

Jak wygląda nauka na medycynie

Z czego uczyć się na studiach medycznych?

Książki na temat medycyny są - jak być może już wiesz - naprawdę obszerne i dosyć drogie. Na szczęście wcale nie musisz kupować stosu podręczników, aby dobrze przygotować się do egzaminów i kolokwiów. Na uczelni będziesz pracować z trzema rodzajami materiałów:

Po pierwsze - podręcznik. Jakie podręczniki do medycyny wybrać?

To absolutny must have, dlatego w pierwszej kolejności postaraj się dowiedzieć, jakie podręczniki obowiązują na Twojej uczelni. Dzięki temu unikniesz kupowania wszystkiego, co ma w tytule słowo "anatomia" albo "histologia". Z pomocą przyjdą Ci koledzy ze starszych roczników - na pewno będą w stanie podpowiedzieć, które podręczniki warto kupić lub wypożyczyć.

Po drugie - skrypt. Czym są skrypty?

Skrypty są drugim - obok książek - najpopularniejszym rodzajem materiałów do nauki na studiach. To tak naprawdę streszczenia podręczników, które zdecydowanie ułatwiają przyswajanie materiału, jeśli masz mało czasu. Zdarza się, że tego typu opracowania przygotowują sami studenci, z pewnością natrafisz jednak również na skrypty przygotowane przez wykładowców.

Po trzecie - prezentacja. Gdzie znaleźć prezentacje z zajęć?

Wykładowcy często prowadzą ćwiczenia abo wykłady z przygotowanych przez siebie prezentacji multimedialnych - a następnie udostępniają je studentom. Na moich studiach wielu przedmiotów uczyłam się właśnie z takich skrótowych slajdów, co było ogromnym ułatwieniem, biorąc pod uwagę wspomnianą wcześniej objętość książek medycznych.

Prezentacje z zajęć na medycynie

Jeszcze co nieco o podręcznikach: skąd je wziąć, jacy autorzy, jakie tytuły?

Zasada, która sprawdziła się u mnie, brzmi: jak najwięcej podręczników wypożyczać i jak najmniej kupować na stałe. Po pierwszym roku i tak z pewnością sprzedałbyś/sprzedałabyś większość z nich, ponieważ do tematów omawianych na początkowych semestrach z reguły się już nie wraca. Zatem: które książki miałam wypożyczone w domu?

Podręczniki do nauki anatomii

  • Anatomii na zajęcia teoretyczne uczyłam się z podręczników: "Anatomia kliniczna" Keitha L. Moore'a, Authura F. Dalley i Anne M.R. Agur oraz "Oksfordzki podręcznik anatomii czynnościowej" P. MacKinnona i J. Morrisa. To były absolutne podstawy, gwarantujące dobre zdanie teorii.

  • Natomiast do anatomii praktycznej przygotowywałam się z "Atlasu anatomii klinicznej" McMinna & Abrahamsa. Najczęściej mówi się o nim "atlas McMinna", a w nauce jest bardzo pomocny ze względu na fakt, że zawiera naturalne zdjęcia preparatów. Różne struktury (np. naczynia i nerwy) nie zostały tu wybarwione na niebiesko, czerwono, czy żółto, więc możesz zobaczyć je dokładnie tak, jak będą wyglądały na szpilkach. (O tym, czym są szpilki, przeczytasz w artykule Jak wyglądają zajęcia z anatomii na medycynie?).

    Polecam Ci też "Atlas anatomii człowieka" Franka H. Nettera (zwany po prostu "atlasem anatomii Nettera"). Jest to atlas obrazkowy, ale bardzo czytelnie prezentuje różne struktury anatomiczne.

  • Przy wyborze podręcznika koniecznie zwróć uwagę na nomenklaturę, ponieważ nie na każdej uczelni będzie obowiązywał język angielski. Akurat na GUMedzie jest on stosowany i dlatego sprawdził się u mnie atlas PL-EN. Natomiast na niektórych uczelniach studenci uczą się nazw po łacinie.

Podręczniki do nauki histologii

  • Jeżeli chodzi o histologię, teorii uczyłam się z "Histologii" W. Sawickiego i była to książka wypożyczona z biblioteki.

  • Natomiast do części praktycznej przygotowywałam się z kieszonkowego, podręcznego "Atlasu histologicznego" A. Myśliwskiego. I tę małą książeczkę również mogę polecić, ponieważ bardzo ułatwiała mi pracę na ćwiczeniach.

  • A jak wyglądały same ćwiczenia? Zaczynaliśmy je zawsze "wejściówką" teoretyczną z danego tematu, a następnie oglądaliśmy pod mikroskopem różne preparaty. Każdy z nich musieliśmy przerysować do zeszytu i podpisać odpowiednie struktury, aby pokazać rysunki prowadzącemu. Na tej podstawie zaliczaliśmy zajęcia.

Powyższa lista obejmuje właściwie wszystkie podręczniki, które warto było mieć w domu na pierwszym roku medycyny. Wszystkich innych przedmiotów - np. chemii, biofizyki, embriologii, angielskiego - można było się uczyć albo ze skryptu, albo z prezentacji.

Wyprawka studenta medycyny, czyli co warto kupić na zajęcia?

Prawdopodobnie w liceum jedynym Twoim wyposażeniem - oprócz książek i podręczników - było obuwie zmienne oraz strój na w-f. Na pierwszym roku lekarskiego czekają Cię większe zakupy. Zobacz, jakich akcesoriów będziesz potrzebować:

Fartuch, chusta/czepek i rękawiczki na zajęcia z anatomii

  • Fartuch anatomiczny - długi, z zapięciem (lub wiązaniem) z tyłu. Jego zadaniem jest całkowite zakrycie ubrania, aby nie pobrudziło się formaliną.
  • Chusta lub czepek na włosy. Osłona włosów również ma uchronić Cię przed pobrudzeniem się podczas zajęć. Ja korzystałam z chusty, ale w Internecie znajdziecie też czepki białe lub kolorowe - tu panuje pełna dowolność.
  • Rękawiczki jednorazowe. Nie wszystkie uczelnie mają na stanie rękawiczki dla studentów. My akurat musieliśmy kupować własne.
  • Pęseta. Bez tego narzędzia istnieje ryzyko, że możesz niechcący uszkodzić lub poszarpać struktury anatomiczne. Pęseta znacznie ułatwia precyzyjne, delikatne uchwycenie i przytrzymanie danej struktury podczas nauki na ćwiczeniach.
Wyposażenie na pierwszy rok lekarskiego

Fartuch laboratoryjny

Zwróć uwagę, że fartuch laboratoryjny, w przeciwieństwie do anatomicznego, zapinany jest z przodu. Ja polecam szczególnie modele z zatrzaskami, ponieważ jeśli wydarzy się jakiś wypadek, coś na siebie przypadkiem wylejemy, fartuch z zatrzaskami można rozpiąć i zdjąć dużo szybciej, niż modele zapinane na guziki.

Fartuch laboratoryjny na studia medyczne

Mundurek medyczny i buty medyczne

Ostatni outfit to scrap, czyli mundurek medyczny. Będziesz potrzebować go przede wszystkim podczas zajęć w szpitalu albo podczas praktyk wakacyjnych. W budynkach szpitalnych w wakacje jest dosyć gorąco, więc mundurek okazuje się zdecydowanie lepszą opcją, niż własne ubranie plus dodatkowy fartuch.

Natomiast buty medyczne - wygodne, stabilne, nie ślizgające się - na pewno przydadzą Ci się na szpitalnych posadzkach. Możesz potrzebować ich także na wcześniejszym etapie nauki, czyli już podczas zajęć, ponieważ niektórzy studenci mają obowiązek zmiany obuwia również na zajęcia z anatomii. Uwierz mi: kiedy po raz pierwszy założysz scrap oraz buty medyczne i będziesz iść szpitalnym korytarzem, poczujesz, że Twoje marzenia powoli zaczynają się spełniać :)

Mundurek medyczny dla studenta medycyny

Na razie pomiń stetoskop

Stetoskop raczej nie przyda Ci się na pierwszych dwóch semestrach. Ten zakup zdecydowanie możesz jeszcze odroczyć i zastanowić się nad nim dopiero na drugim lub trzecim roku, gdy zaczniesz zajęcia kliniczne.

Ważne przybory do nauki

Znasz już podstawowe (i niezbędne) akcesoria, których będziesz potrzebować na wydziale lekarskim. Może jednak przydać Ci się również kilka innych elementów wyposażenia, ponieważ - uwierz mi - zdecydowanie ułatwiają one pracę:

Komputer albo tablet

Przyda się już od pierwszych zajęć i będzie bardzo potrzebny przez całe studia lekarskie. Jeżeli możesz wybrać tylko jedno urządzenie, na Twoim miejscu wybrałabym komputer. Wygodniej się na nim pisze, a z pewnością czeka Cię przygotowywanie prac pisemnych albo esejów.

Jak wygląda nauka na medycynie?

Zeszyty, notesy, segregatory

Nie wszystkie notatki (i nie w każdej sytuacji) można zrobić na komputerze, dlatego warto zainwestować w różnego rodzaju zeszyty. Ja preferuję te z białymi kartkami, tzn. gładkie albo w kropki, natomiast jeżeli nie lubisz formy zeszytu, polecam Ci zwykłe białe kartki oraz segregatory.

Możesz zaopatrzyć się również w twardą podkładkę z klipsem. Okaże się nieoceniona szczególnie na zajęciach z anatomii, ponieważ będziesz podchodzić do różnych preparatów i zapisywać na kartce, jakie struktury oznaczone są szpilkami.

Natomiast małe, poręczne zeszyty do fartucha przydadzą się raczej dopiero w kolejnych latach - chyba że już od pierwszego roku będziesz mieć zajęcia w szpitalu.

Kredki, cienkopisy, zakreślacze...

Trudno wyobrazić sobie naukę na studiach bez dobrych przyborów piśmienniczych. Nawet jeśli nie masz zwyczaju robienia notatek, możesz użyć ich również do podkreślania ważnych treści np. w wydrukowanej prezentacji. Ja korzystam z zakreślaczy, cienkopisów oraz kredek. Te ostatnie - zwłaszcza w odcieniach fioletu i różu - są wręcz obowiązkowe podczas zajęć z histologii, na których czeka Cię rysowanie preparatów.

Medream - kursy maturalne z biologii

A może chcesz nauczyć się przygotowywania notatek? Jest jeszcze czas! Skorzystaj z mojego e-booka z notatkami z biologii - pomoże Ci przygotować się do matury, a jednocześnie pokaże, jak tworzyć wartościowe notatki, które naprawdę pomagają w nauce.

Drukarka

Dostęp do własnej drukarki uchroni Cię przed długim staniem w kolejce do ksero. Możesz drukować prezentacje (zwłaszcza jeśli należysz do osób, które - tak jak ja - nie potrafią uczyć się z materiałów wyświetlanych na ekranie komputera). Wygodnie jest mieć pod ręką również skrypty (te opracowane przez studentów) lub giełdy (pytania z egzaminów z poprzednich lat) w wersji papierowej.

A czaszka?

Model czaszki nie jest obowiązkowym przedmiotem na biurku studenta medycyny, ale na pewno ułatwi naukę anatomii, szczególnie że czaszka - jak zobaczysz - jest strukturą anatomiczną pełną różnych szczegółów. O wiele łatwiej przygotujesz się do egzaminu mając taki model.

Podczas nauki anatomii przydaje się model czaszki

Planery i kalendarze

Wprawdzie wymieniam je na końcu, ale u mnie to absolutny must have! Dobra organizacja czasu będzie dla Ciebie bezcenna, gdy zaczniesz studiowanie medycyny. Kalendarze i planery sprawią, że nie zapomnisz o kolokwiach, zaliczeniach czy innych ważnych sprawach do załatwienia. Pomogą Ci również w rozplanowaniu nauki, a to przełoży się na lepszą koncentrację i motywację.

Artykuł powstał na bazie filmu - jeśli wolisz słuchać, niż czytać, większość informacji z tego wpisu znajdziesz na moim kanale na YouTube w filmie Wyprawka na pierwszy rok lekarskiego | Mój Pierwszy Rok odc. 3

---

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym! A jeśli masz pytania, napisz do nas - być może jeden z następnych wpisów poświęcimy właśnie tematowi, który zaproponujesz :)

Następny artykuł

Logowanie / Rejestracja


Witaj

Wpisz swoje hasło:

Dołącz do nas

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zakup materiałów z biologii.
Wierzymy, że kursy Pauliny pomogą Ci w nauce i pomyślnym zdaniu egzaminów :)
Mimo, że sklep był przygotowany na bardzo dużą liczbę kupujących to zainteresowanie kursami było tak duże, że przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie zamówienia zostały złożone poprawnie natomiast z powodu dużego obciążenia sklep wystawił niektóre faktury z błędem.
Nie musisz się tym przejmować ponieważ nie wymaga to od Ciebie żadnych dodatkowych dopłat. Natomiast zależy nam na przejrzystości i w związku z tym w przesyłamy fakturę korygującą i prosimy o potwierdzenie ich odebrania przez kliknięcie poniższego przycisku:

Wprowadziliśmy zmiany w regulaminie i polityce prywatności